Udar cieplny – śmiertelne zagrożenie dla Twojego zwierzaka

Synoptycy zapowiadają nadciągającą falę upałów, niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Choć tegoroczna lato pogodą nie rozpieszcza i wielu z nas nie może się doczekać prawdziwego ciepła i słońca, to jednak niesie ono ze sobą wiele zagrożeń. Niestety też, jak zawsze, pociągnie za sobą ofiary. O ile w przypadku ludzi – postępowanie jest jasne i powszechnie dostępne, o tyle w przypadku zwierząt, już nie. A one. również cierpią, zamknięte w samochodach, na balkonach przywiązane pod sklepami, czy zamknięte w ciasnych pomieszczeniach bez wentylacji. Udar cieplny stanowi zagrożenie życia i dotknięty nim pies, czy kot potrzebuje natychmiastowej pomocy. Jak jej udzielić przed dostarczeniem pacjenta do lekarza weterynarii? Jakie są objawy udaru u kota i psa?

Udar grozi każdemu – pies i kot
Szczególnie sprzyjają mu niektóre czynniki:

• brak dostępu do świeżej wody
• brak wentylacji w pomieszczeniu
• wysoka temperatura połączona z wysoką wilgotnością powietrza
• nagły skok temperatury z niżesz do znacznie wyższej (np., wejście do nagrzanego samochodu)

Zwierzę nie poskarży się na złe samopoczucie, ból głowy, czy mdłości, ale wykaże objawy, które powinny zaniepokoić. W fazie pierwszej kot czy pies będzie niespokojny. Może ziać, być osłabiony i zacząć się ślinić. Te objawy powinny skłonić do natychmiastowej interwencji. Kolejne etapy są już groźne dla życia. Drżenie mięśni, niezborność ruchowa, widoczne głównie na uszach wybroczyny, czy utrata przytomności to objawy wymagające natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy, a potem dostarczenia zwierzęcia do wykwalifikowanego lekarza weterynarii.

Udar cieplny u zwierzęcia – jak pomóc
W pierwszej kolejności zwierzę należy umieścić w cieniu i przewiewie. Nie wolno polewać zimną wodą, ani okładać lodem, żeby nie wywołać szoku termicznego. Kota, czy psa najlepiej obkładać mokrymi ręcznikami, stopniowo zmniejszając temperaturę wody, którą są nasączone – od ciepłej do letniej, z absolutnym wykluczeniem zarówno gorącej, jak zimnej.

Zwierzę dotknięte udarem cieplnym, w każdym przypadku musi jak najszybciej trafić do gabinetu weterynaryjnego. Zostawiając psa czy kota samego w domu, pamiętaj o wentylacji i dostępie do zapasu świeżej wody do picia.

Dodaj komentarz

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij